Aasta 2015 on edenenud reipalt, töökalt ja plaanipäraselt. Kõik kavandatu saab aasta lõpuks tehtud ning peoga pealegi. Meie sektoril on sel aastal hästi läinud. Nõnda võtab kokku jooksva aasta õhukese lehtmetalli töötlemisele spetsialiseerunud Favor ASi juhatuse esimees Mart Proos.

Favor_Meie_sektoris_oli_ponev_aastaTa lisab, et kuigi aasta plaane tehes oldi prognoositava tööjõukulude kasvu ning tooraine odavnemise tõttu pisut konservatiivsed, suudeti siiski kergelt langeva tooraine pealt säilitada kasumlikkus. Favori käive kasvab tänavu võrreldes eelmise aastaga ca 15%, mullu kerkiti 16,7% ning pikemas perspektiivis on plaanis aastas keskmiselt 10% käibekasv.

Proportsioonis käibega on suurenenud ka eksport. Enim on Favoril kasvanud eksport Saksamaale ja Kesk-Euroopasse ning kasvutrendis on taas ka Rootsi, mis kunagi oli ettevõtte põhituruks. “Eksport ei tule lihtsalt. Kesk-Euroopa osas oleme suurt vaeva näinud 3–4 aastat ning alles tänavu saame noppida esimesi vilju,“ tõdeb Proos, selgitades, et sealsed tellijad on ettevaatlikud, alustavad pisemate mahtude ja lihtsamate asjadega.

Kuigi eksport kasvab, on selle osakaal hetkel Eesti versus välismaa jäänud samaks – 50:50. Juhatuse esimees lisab: “Näha on, et hästi läheb kogu Eesti metalli- ja elektroonikatööstusel ning meie müügimahud paisuvad ka siin. Meie jaoks pole aga oluline turg, vaid pikk ja hea koostöö.“

Suurima kasvuga kuludeks on endiselt tööjõukulud, mis on juba viimased kaks aastat tõenäoliselt märksõnaks olnud kõigi Eesti ettevõtete jaoks. Praegu on töötajate arv Favoris tõusutrendis, kuid sarnaselt masule eelnenud aastatel 2006–2007 on ettevõtte juhatuse liikme Vaido Lainelo sõnul turul väga terav puudus oma ala spetsialistidest.

“Arvan, et tervikuna oli see aasta Eesti majandusele hea, kuigi enamik ettevõtjaid maadlevad tõsiselt tööjõuprobleemidega. See tekitab olukorra, et kui turud pakuvadki neile võimalust agressiivseks kasvuks, võivad nad sellest kvalifitseeritud oskustööjõu puudumise pärast ilma jääda,“ nendib Lainelo.

Tootmist tõhustamata kasvulootust pole

Järgmiste aastate märksõnadeks on Proosi ja Lainelo sõnul kogu majanduses ilmselt efektiivsuse tõstmine. Kuna tööjõukulud kasvavad pidevalt, peab konkurentsis püsimiseks ja kasvamiseks nii tootmine kui ka toimimine muutuma märgatavalt tõhusamaks.

Favor investeerib keskmiselt üks miljon eurot aastas seadmete uuendamisse ja automatiseerimisse ning järgmise 5 aasta investeerimisplaanidki on juba paigas. “Uuemad robotid ja pinkide automaatsööturid asendavad tööjõukomponenti ning aitavad kaasa ettevõtte efektiivsusele– ega tööstusettevõttel pole selles osas valikut. Ilma investeeringuteta ei saa me mahtu kasvatada ega ajaga kaasas käia. Sel aastal on meil tulemas veel üks robotpainutuspink,“ räägib Proos.

Omatoodete võlu ja valu

Õhukese lehtmetalli töötlemisele spetsialiseerunud Favor AS alustas tegevust 1990. aastal alumiiniumripplagede tootmise ja paigaldamisega. Praeguseks on ettevõte üle elanud kaks kriisi, laiendanud ja muutnud vastavalt turu vajadustele oma tootmist ning tegeleb allhanke kõrvalt aktiivselt omatoodangu arendamisega.

Allhankefirmadelt küsib turg kogu aeg: kus on oma toode? Majanduskriisi ajal oli Favoril aega sellele rohkem mõelda ning hakati otsima, mida tehas oma teadmiste juures võiks ise toota. Jah, Profiline profiilid on ju samuti omatoodang, kuid need on liiga lihtsad. Nii jõuti mitme uue põneva tooteni nagu suitsuahjud, õlleankrud, mitmesugused põllumajandusseadmed…Ja elektrirollerid Exo-Bike ning tööstuslikud LED-valgustid.

Exo-Bike’iga on Favor aastatepikkuse töö tulemusena jõudnud punkti, kus sel aastal läks Euroopa turule esimene partii. “Selle esimese partiiga saime kätte omatoote võlu ja valu,“tunnistavad mehed. “Oleme saanud palju targemaks –näiteks arvasime optimistlikult, et ühes piirkonnas on rolleritele sarnased eelistused. Nüüd aga lihvime detaile erinevate turgude jaoks. Kui allhanke tegemisega on omad mured, siis omatootega on teised mured. Kui allhanke juurutuse käivitusprotsess on kiire, siis omatootel on see ikka oluliselt pikem ja kallim. Selleks ongi vaja enne teha allhanget, et leida piisavalt kapitali uute toodete tarvis.

“Ka allhanke osas on Favoril plaanid liikuda edasi keerulisemate koostööde ja lahenduste poole, et jõuda toote väärtusahelas kõrgemale. Ehk sooviks on mitte niivõrd suurendada ettevõtte toodangu mahtu, vaid lisada toodetele keerukust ja ettevõtte poolt antavat lisandväärtust. Favori tehasest väljuvad näiteks energeetika- ja telekommunikatsioonisektori jaoks valmistatavad kilbid ja elektrikapid, tööstusliku külmatehnika klientidele valmistatavad külmlettide karkassid ja komponendid ning rongide kliimaseadmed – kõige jaoks tehakse juba praegu rohkem kui pelgalt metalli mõõtulõikamine, painutus ja värvimine.

Faktid Favor ASi kohta

 • Asutatud 1990
 • Kontor ja tootmine paikneb Maardu tehases, Taeblas asub pulbervärvimisüksus
 • 11 500 m² tootmispinda
 • 178 töötajat
 • 50% toodangust läheb ekspordiks
 • Favoril on ISO 9001 ja ISO 14001 sertifikaadid
 • Töötleb 25 000 tonni lehtmetalli aastas
 • Toodab aastas 12 miljonit meetrit kergvaheseinte teraskarkassi
 • Allhankes valmistab aastas ligi 2 miljonit detaili ning pidevalt on tootmises 3500 erinevat metalltoodet
 • Alates 1990. aastast osaleb Favor igal aastal mõnel oma erialamessil Saksamaal, Rootsis ja Soomes
 • Lisaks on Favor AMF ripplagede maaletooja ja Troldtekt puidkiudplaatide ainuesindaja Eestis
 • Favor on saanud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt hulganiselt olulisi toetuseid, näiteks tehnoloogiainvesteeringuteks, messidel osalemiseks, ekspordi arendamiseks, teadmiste arendamiseks ning LEAN 20 Võtit juurutamiseks.

Äripäeva eriväljaanne “Tööstus”, 22.10.2015